W3YZ TECHNOLOGY
E-ticaret 5 Okuma Süresi
Ürün Fotoğrafları Çekme Rehberi
Ürün fotoğraf çekimi markanızın en mühim ögesidir. Markanıza ait ürünlerin açı, ışıklandırma ve görüntü kalitesi ile müşterilerinizin dikkatini çekmeniz mümkündür. Ürünlerinizi profesyonel çekimler ile eşsiz hale getirebilirsiniz. Küçük ve orta işletmeler için ürün fotoğrafları çekmek, markalarının dünya genelinde bilinir hale gelmesine yardımcı olur.
Ürün Fotoğrafları Çekme Rehberi

E-ticarete giriş için gerekli olan ürün fotoğrafları, web sitelerinizin etkili ve yüksek etkileşim trafiğine sahip olması içinde önemli bir role sahiptir. Başarılı bir site sahibi olunmasının önemli ve zorlu faktörü ürünlerin resimlenmesidir. Gelin birlikte ürün fotoğrafı çekmenin ipuçlarını inceleyelim. Ürün görsellerinin pürüzsüz ve dikkat çekici olması özellikle küçük ve orta işletmeler için önemli bir yere sahiptir. Etkileyici ve kaliteli görseller markanıza ait ürünlerin satışını arttırmaya yarayan ilk aşamadır. Bunun için izlemeniz gereken adımlar bulunur. Bu adımlar;

 

Aydınlatma

Ürün görsellerinizin çekimini iç ya da dış mekanda çekmeniz farketmeksizin en önemli konsept türü çekim alanının aydınlatmasıdır. En iyi ürün fotoğrafına sahip olmanızın sırrı aydınlatmadır. Aydınlatma çeşitleri ikiye ayrılır. Biri yumuşak ışık diğeri ise sert ışıktır (çiğ ışık).

Yumuşak ışık; ürün objelerine yansıyan ışıkları her açıdan yumuşatarak gölgeleri ortadan kaldırır.

Sert ışık; ürüne yansıyan gölgelerin daha keskin ve belirgin olmasını sağlayan aydınlatma yöntemidir.

Ürün çekimleri yapılırken yaygın olarak yumuşak ışık tercih edilir. Böylelikle objeye düşen kararmaların önüne geçilir ve ürün ön planda tutulur.

 

Görüntü Açısı

Ürün fotoğraflarının çekimi yapılırken bir diğer önemli aşamada ürün ve çekim açısıdır. Ürün fotoğraflarının çekiminde üç farklı açı kullanılır. Bu açılar;

  • 90 derece yukarıdan aşağı kuşbakışı açısı
  • 45 derece göz hizası açısı
  • 0 derece masa hizası açısıdır.

 

Kuşbakışı (90 Derece Yukarıdan Aşağıya) Açısı

Kuşbakışı açısı genel olarak giyim, mutfak araç gereçleri ve ayakkabı gibi ürünlerde kullanılır.

 

Göz Hizası (45 Derece) Açısı

Göz hizası açısı; objelerinizin boyutunu ve görüntü derinliğini belirlemek için kullanılır. Genellikle elektronik ürünler, mobilyalar ve oyuncakların fotoğraf çekiminde tercih edilen açı yöntemidir.

 

Masa Hizası (0 Derece) Açısı

Masa hizası açısı; sabit ayakta durabilen ürünlerin çekiminde kullanılır. Genellikle metal ürünler, kozmetik ürünler, vazolar ve sağlık ürünleri gibi objelerin fotoğraf çekiminde tercih edilir.

 

Arka Plan Seçimi

Objelerin fotoğrafını çekerken önemli olan bir diğer öge arka plandır. Üründen ürüne farklılık gösteren arka plan fon kağıdı seçimi ürünlerinizin öne çıkmasına yardımcı olur. Kullanılacak fon kağıdının arka planda kalıp çekimi yapılan ürünün önüne geçmemesine dikkat etmeniz gerekir.


Profesyonel ürün fotoğraflarının çekimini yaparken dikkate almanız gereken maddelere ek olarak görüntüleriniz netliğine ve ürünlerin ön planda tutulması gerektiğine dikkat etmeniz gerekir. Uygulama yöntemleri ile ürünlerinizin çekimlerini profesyonel olarak gerçekleştirmeye başlamanız bu kadar kolay.