Şeyda Aydoğdu bayrak
Kullanıcı Deneyimi 8 Okuma Süresi
Tüketici Davranışı ile Değişen Alışveriş Alışkanlıkları
Tüketici davranışlarında radikal bir değişiklik görüyoruz. İnsanlar coğrafya, şirket değerleri veya sürdürülebilirlik nedeniyle kendilerinde yankı uyandıran markalardan satın alma konusunda her zamankinden daha istekli.
Tüketici Davranışı ile Değişen Alışveriş Alışkanlıkları

Tüketici davranışlarında radikal bir değişiklik görüyoruz. İnsanlar coğrafya, şirket değerleri veya sürdürülebilirlik nedeniyle kendilerinde yankı uyandıran markalardan satın alma konusunda her zamankinden daha istekli.

Forrester Consulting tarafından adına yürütülen yaptırılan bir araştırmaya göre, tüketicilerin %47'si yerel bir varlığa sahip olmanın alışveriş yaptıkları markalar için önemli bir faktör olduğunu söyledi. Tüketicilerin güçlü marka değerlerine sahip bir şirketten satın alma olasılığı 4 kat daha fazla . Tüketicilerin %77 gibi büyük bir oran, satın aldıkları ürünlerin çevresel etkilerinden endişe duyuyor.

Doğru marka için daha fazla para harcamaya ve daha yavaş nakliye sürelerini kabul etmeye istekliler. Ayrıca yüz yüze alışverişe ve yeni yöntemlerle alışverişe geri dönüyorlar: sosyal ticaret satışları 2025'e kadar neredeyse üç katına çıkacak.

 

Tüketicilerin %40'ı gelecek yıl kripto para birimi ile ödeme yapmayı planladıklarını söylüyor.

 

Bu yıl, fiyat üzerinden değil, marka önerisi üzerinden rekabet etme yılı. İnsanlar bir şeyi temsil eden, kişisel inançlarıyla örtüşen markalardan satın almak istiyor. Küresel alışveriş yapanların yüzde elli ikisi, ortak değerlere sahip bir şirketten alışveriş yapma olasılığı daha yüksektir. Bu nedenle, markalar odaklanmalı özellikle reklam maliyetleri ve belirsizlik artmaya devam ederken, müşteriyi elde tutma ve yaşam boyu değer üzerinde. Müşteri deneyiminize daha fazla yatırım yapmaya hazırlanın ve müşterilerin geri gelmesini sağlayan bir topluluk oluşturun.

 

 

Tüketiciler hepsini istiyor

Yüz yüze deneyimlerin büyüsünü unutmayın: Mağaza içi alışveriş yeniden hızlanıyor. Biri ya da diğeri değil; tüketiciler hepsini istiyor.

Bugünlerde ticaret çok kanallı. En iyi markalar, dijital ve fiziksel perakendenin silolar gibi çalışmadığını anlıyor. Hepsi sadece perakende. Müşterileriniz çevrimiçi sipariş verebilmek, ancak mağazada iade edebilmek veya bir showroom'da bir ürüne bakıp çevrimiçi olarak satın alabilmek istiyor. Önümüzdeki yıl boyunca, tüketicilerin %54'ü bir ürüne çevrimiçi bakıp mağazada satın alabileceklerini9 ve %53'ü bir ürünü mağazada bakıp çevrimiçi satın alabileceklerini söylüyor.

E ticaret yaparken kullanıların bölgesel olarak farklılaştığını unutmayın örneğin Kanadalı çevrimiçi alışveriş yapanların harcamalarının 2022-2025 arasında %50 artması beklendiğinden, bir çok marka müşteri davranışındaki bu önemli değişikliğe dijital olarak hazırlanmayı planlıyor. E ticaret mağazanızı dünya ya açık şekilde kuruyorsanız tedarik zinciriniz, nakliye ve sipariş karşılama ağlarınız genelinde çeşitli iş ilişkileri kurarak kendinizi geleceğe hazır hale getirmeniz gerekiyor.