SpongeBob Squarepants
E-ticaret 8 Okuma Süresi
Bir Instagram Gizemi: Mavi Tık Nasıl Alınır?
Instagram, günümüzün en popüler sosyal medya platformlarından biridir. Kişiler ve markalar; ürünlerini, hizmetlerini tanıtabilmek ve geniş bir kitleye ulaşabilmek için Instagram'ı kullanmaktadır. Bu sebeple güvenilir bir marka inşası oluşturmak ve kullanıcılarda güven duygusu yaratabilmek önemlidir.
Bir Instagram Gizemi: Mavi Tık Nasıl Alınır?

Neyse ki Instagram "güven" meselesi üzerine birçok gelişmiş özellikler sunmakta. Bu özelliklerden en önemlisi ve belki de en popüleri hepimizin bildiği gibi "mavi tik" uygulaması. 
Peki Mavi Tik nedir? Ne işe yarar? Gelin hep birlikte Instagram'ın derinliklerine inelim ve bu sır perdesini kaldıralım.

 

Instagram Mavi Tik Nedir?
Instagram mavi tik, yalnızca doğrulanmış hesaplara verilir. Kullanıcı adının yanında minik mavi bir simge olarak görünür. Tanınmış kişilerin, popüler markaların kullanıcı adlarının yanında sıkça mavi tike rastlarız. Bu simgeyi gördüğümüzde bu hesabın orijinalliğine olan güvenimiz artar. Bir çeşit doğrulama sistemidir ve hesapların taklit edilmesini önler.


Instagram'da sahte hesaplar, tanınmış kişilerin veya markaların kullanıcı isimlerini taklit ederek farklı amaçlarla kullanabilirler.
Mavi tik, bu yanlış anlaşılmaları ve olabilecek suistimalleri engellemek için vardır. Yani bir hesabın mavi tiki olması "Instagram tarafından resmi olarak doğrulandığı" anlamına gelir.

 

Mavi Tik Ne İşe Yarar?
Mavi tik bir çeşit güvenilirlik sertifikasıdır. Markaların ve tanınmış kişilerin bu tiki kullanmasının sebebi, onları bir adım öne taşımasıdır. Güven vermenin yanında, marka bilinirliğinin ve takipçi sayısının artmasına da katıkıda bulunur.
Ayrıca bir hesabın mavi tikinin olması, müşteriler için güvenli alışveriş yapabileceğinin garantisi niteliğindedir. Bu sebeple bilinirlik ve itibar açısından önem taşır.

 

Instagram Mavi Tik Nasıl Alınır?
Mavi tik almak istiyorsanız, hesabınızın belirli şartları karşılaması gerekir. Öncelikle hesabınızın kamu yararına olup olmadığı Instagram tarafından değerlendirilir. Bunu Instagram'ın diğer kriterleri takip eder.
Başvurunuzun olumlu değerlendirilmesi için ilk olarak Instagram topluluk kurallarına ve kullanım koşullarına uymanız gerekir. Diğer kriterleri inceleyecek olursak:

🌀 Başvurduğunuz hesap gerçek bir kişi veya kuruma ait olmalıdır. Instagram mavi tik verirken özgünlüğe çok önem verir.
🌀 Hesap benzersiz olmalıdır. Başvurduğunuz hesabın tekil ve benzersiz olduğuna önem vermelisiniz. Bir kişi veya kurum sadece tek bir hesap için mavi tik alabilir.
🌀 Başvurduğunuz hesap eksiksiz ve herkese açık olmalı. Unutmayın ki Instagram, gizli hesaplara mavi tik vermemekte. Ayrıca hesabınızın biyografi kısmının dolu olması, resmi akışta en az bir gönderi bulunması gerekir.
🌀 Son olarak başvurduğunuz hesap dikkat çekmeli. Bu da demek oluyor ki ilgi gören ve sıkça aranan bir hesap ile başvurmanız gerekir.

 

Mavi Tik Almanın Ücreti Nedir?
Mavi tik almanın belli bir ücreti vardır Mavi tiki Instagram vermezse ve siz bireysel olarak satın almak isterseniz web için 11.99 $ ödemelisiniz. IOS için ise bu fiyat 14.99 $'dır.

 

Mavi Tik Başvurusu Nasıl Yapılır?
Mavi tik başvurusu yapmak için Instagram hesabınızın ayarlar kısmına girin, Instagram Mavi Tik Başvuru Formu üzerinden ücret ödemeden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.
Mavi tikin, Instagram tarafından ne zaman verileceği belirsizdir.