W3YZ TECHNOLOGY
E-ticaret 8 Okuma Süresi
Ürün İadelerini Azaltmak için Neler Yapmalısınız?
Kullanıcılarınıza iyi bir müşteri deneyimi sağlamak, e-ticaret işinizde başarılı olmanızın anahtarıdır. Tabii müşterilerinize harikulade bir alışveriş deneyimi sunuyor olmanız iade oranlarının sıfırlanacağı anlamına gelmez. Araştırmalara göre gerçekleşen tüm satın alımların %11 gibi bir bölümü iade ediliyor. Online alışverişlerdeyse bu oran %18'leri bulabiliyor.
Ürün İadelerini Azaltmak için Neler Yapmalısınız?

Durum böyle olunca, e-ticarette satış yapabilmek kadar satılan malın iade edilmemesi de çok fazla önem taşıyor.
Hem kar oranını korumak hem müşteri sadakatini artırmak hem de iade oranını azaltmak için bu yazının devamını inceleyebilirsiniz.

1. Hızlı Teslimat ve Doğru Ürün


En önemli faktör aslında en basit olanıdır. Müşterileriniz e-ticaret sitenizden bir ürün sipariş ettiğinde doğal olarak sitenize koyduğunuz fotoğraftaki ürünün aynısının gelmesini bekler. Bu olmadığı takdirde iade etmek müşterinizin en doğal hakkıdır. Ayrıca müşterileriniz, siparişleri kapılarına ne kadar hızlı gelirse kendilerini o kadar özel hissederler. Eğer acil durum ürünleri satıyorsanız, müşterilerinize hızlı bir teslimat süreci yaşatmanız daha da önem taşır.

Çünkü nakliye süreci uzadıkça, müşterinizin artık o ürüne ihtiyacı kalmamış olabilir. Böyle bir durum yaşandığında ürünü iade etmek istemesi çok olasıdır.Bu sebeple doğru ürünü olabildiğince hızlı teslim etmek iade oranını azaltmanın  en etkili yoludur. Bu güvenilirliği sağlamak için devamlı güncel bir stok ve depo yönetim sisteminize ihtiyacınız vardır. Eğer e-ticaret işinizi w3yz.com üzerinden yapıyorsanız, stoklarınızı kolayca güncelleyebilir ve stok bitimlerinde güncel bildirimler alabilirsiniz.

 

2. Fiyat- Kalite Dengesi


Müşteriler beklentilerini karşılamayan bir ürün satın aldığını fark ettiklerinde genellikle iade ederler. İadelerin çoğu satılan ürünün yaratılan değer ile örtüşmemesinden kaynaklanır. Bu sebeple ürün fiyatlarını belirlerken sattığınız ürünün kalitesini ve yaşam süresini göz önünde bulundurun. Ürün fiyatlandırması ile ilgili detaylı bilgi için linke tıklayarak yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Piyasadaki hemen her ürünün, her bütçeye uygun bir varyasyonu bulunmaktadır. Her biri de farklı müşteri gruplarına hitap eder. Dolayısıyla fiyat arttıkça müşteri, ürünün segmentinin de artmasını bekler ve beklentileri yükselir. Üst seviye fiyatlandırma yaptığınız orta kalitede bir ürünün iade edilme ihtimali yüksek olacaktır.Bu sebeple ürün fiyatlandırması yaparken fiyat ve kalite dengesine ekstra dikkat edilmesi gerekir. Kalite ve fiyat arasındaki denge ne kadar doğru kurulursa iade oranları da o kadar düşük olur.

 

3. Net Bir İade Politikası


Web sitenizde alışveriş yapan bir kullanıcının, satın alma işlemini tamamlamadan önce iade politikanızı kontrol etmesi muhtemeldir. Bu sebeple e-ticaret sitenize net ve kolayca incelenebilen bir iade politikası eklemelisiniz. Böylece müşterileriniz sitenizden alışveriş yaparken kendilerini güvence altında hissedecektir.

Eğer e-ticaret sitenizde bir iade politikası bulunmuyorsa bu, olumsuz bir izlenim bırakmanıza sebep olacaktır.İade politikanızın maddeleri ve kuralları net olmalıdır. Yoruma açık kapı bırakmamalıdır. Şartlar ve koşullar, iade süresi net bir şekilde belirtilmelidir. Ayrıca iadeler ile birlikte nakliye fiyatları da açık bir şekilde belirtilmelidir. Örneğin iade durumunda kargo ücreti firmanıza mı yoksa müşteriye mi ait olacak? Bu konuları net bir şekilde açıklamalısınız.

 

4. Ürün Açıklamaları ve Görseller


Ürün açıklamaları ve görseller aslında bakarsanız e-ticaret sitenizde müşterilerinizle kurduğunuz ilk temastır. Müşterileriniz alışveriş sürecinde bilinçli bir satın alma işlemi gerçekleştirmek isterler. Bu sebeple sattığınız ürün veya hizmet hakkındaki en açıklayıcı görsellere ve açıklamalara ulaşmak isterler. Ürünü en detaylı ve gerçeğe uygun şekilde anlatın.

Ürünün boyutuna, rengine ve materyaline kadar her yararlı bilgiyi aktardığınızdan emin olun. Ürün görselleri eklerken kaliteli görseller kullanmaya dikkat edin. Bu şekilde ürünlerinizi müşterileriniz için daha cazip hale getirebilirsiniz.Detaylı ve gerçeğe uygun ürün açıklamalarınız sayesinde, ürün müşterinizin eline ulaştığında herhangi bir sürprizle karşılaşmazlar. Bu şekilde iade oranınız da düşer. Ürün açıklaması yazmak ile ilgili daha detaylı bilgi için bu yazının üzerine tıklayabilirsiniz.

 

5. Yorumlar ve Puanlar


Müşterileriniz e-ticaret sitenizde gezinirken beğendiği bir ürünü almadan önce diğer kullanıcıların yorumlarını ve ürün puanlarını muhakkak inceler. Web sitenizde kullanıcı yorumları ve puan sistemi için ayrıca yer ayırmanız müşterilerinizin gözünde güvenilir bir imaj yaratmanıza sebep olur.

Ayrıca müşterilerinizin beğenilerini, sorunlarını ve iade faaliyetlerini incelemeniz için de etkili bir yoldur. Bu verileri inceleyerek sisteminizi iyileştirmek için zaman ve bütçe ayırabilirsiniz.Bu önerileri inceleyerek ve uygulayarak iade oranlarınızı gözle görülür bir şekilde azaltabilirsiniz.