W3YZ TECHNOLOGY
E-ticaret 10 Okuma Süresi
Sır Perdesi Aralanıyor: Başarılı Bir Youtuber Nasıl Olunur?
Yenilenen ve günden güne değişen medyada izleyici alışkanlıkları dijital platformlara kanalize olmuş durumda. Bu dijital platformların en başında da tabii ki YouTube bulunuyor. Son yıllarda YouTube fenomenlerinin elde ettiği büyük başarılardan sonra artık bu platformda yer edinmek için fırsatınızın kalmadığını düşünebilirsiniz. Bununla birlikte, bu sizin şansınızı denemekten kaçınmanız anlamına gelmiyor.
Sır Perdesi Aralanıyor: Başarılı Bir Youtuber Nasıl Olunur?

Youtube influencer'larının sosyal medya üzerindeki etkisi, pazarlama sektörünü değiştirdi ve markaların hedef kitlelerine ulaşmak için çeşitli yöntemler keşfetmesine yol açtı. Bu nedenle, kendi YouTube kanalınızı kurmak için hiç de geç kalmış sayılmazsınız. Peki başarılı bir Youtuber olmak için izlenmesi gereken nasıl bir yol var? Gelin adım adım inceleyelim.

 

Youtuber Olmak Nasıl Maddi Bir Gelir Sağlar?
Binlerce yürek akıllarda aynı soru: Youtube'dan maddi bir gelir sağlamak için ne yapmalı? Öncelikle bu sorunun yanıtını anlatmakla başlayalım. Youtube, kullanıcılarına reklamlar üzerinden maddi gelir elde etme imkanı sağlayan dijital bir video platformudur. Reklam verenler, YouTube ile anlaşır ve kullanıcıların videolarında duraklatmalar ile gösterilecek şekilde reklamlar yerleştirir.

YouTuber'lar bundan bağımsız olarak da markalar ile anlaşabilir. Videolarında anlaştıkları markaların ürünleirni gösterirler veya anlatırlar. Markalar YouTuber'lara bu gösterimler için ödeme yapar. Buna ürün yerleştirme adı verilir. Fakat YouTube AdSense üzerinden gelir elde edebilmek için birkaç şartı karşılamanız gerekir. Bu şartlar aşağıdaki gibidir:

  • Herkese açık videolarınız son 12 ayda (1 yıl) en az 4.000 saat izlenmiş olmalı,

  • 13 yaşından büyük olmalısınız,

  • YouTube hesabınızın 1000'den fazla abonesi bulunmalı,

  • YouTube İş Ortağı Programı'nın geçerli olduğu bir ülkede yaşıyor olmalısınız.

 

YouTube'a Nereden Başlamalıyım?
Çok sayıda farklı içeriğin ve içerik üreticisinin bulunduğu bir platformda aradan sıyrılmak ve kendi kitlenizi oluşturmaya başlamak çok önemlidir. Bu sebeple başlangıç aşamasında birkaç temel faktörü göz önünde bulundurarak adımlarınızı atabilirsiniz:

 

1. Kanal Konseptinizi (Niş) Belirleyin
Kanalınızın amacını ve içeriğini şekillendirmeye başlayın. İçerik üretmek, kabul ediyoruz ki, çok eğlenceli. Fakat bir YouTuber olmak yalnızca eğlenceden ibaret değildir. Başarıya ulaşmak için bunu tam zamanlı bir iş gibi düşünebilirsiniz. Her şeyden önce başarı, sabır ve istikrar gerektirir.


"Komedi" türünden "ürün incelemelerine", "nasıl yapılır?" konseptli videolardan "haberciliğe" veya "sanat"a kadar binlerce seçeneğiniz var. Ne istediğinize karar verirken kim olduğunuzu ve yaratıcı yönünüzü dinleyin. Ardından seçtiğiniz konseptteki rakiplerinizi inceleyin. Videolarınıza nası özgün bir yön ekleyeceksiniz? Marka kimliğinizi inşa ederken videolarınızı eşsiz kılabileceğiniz bir yöntem bulmalısınız.


Bunu kurgudaki yeteneklerinizle yapabilirsiniz, akıcı bir anlatımla sağlayabilirsiniz veya uzmanlığınızı alışagelmiş kalıpların dışında bir üslupla paylaşabilirsiniz. Özgünlük, izleyicilerinizle aranızda samimi ve derin bir bağ oluşturmanıza yardım eder. Akılda kalıcılığınızı artırır.

 

2. Videolarınızın Teknik Açıdan Kaliteli Olmasına Özen Gösterin
İçeriğinizin türüne karar verdikten sonra sıra bu fikirleri hayata geçirmekte! Başlamadan önce detaylı bir iş planı hazırlayabilirsiniz. Böyleye alacağınız aksiyonlar net bir şekilde gözünüzün önünde olacaktır ve süreç içinde yolunuzu kaybetme ihtimaliniz azalır.


Çekeceğiniz içerikleri planlayın. Videolarınızın teknik açıdan olabildiğince kaliteli bir halde üretildiğinden emin olun. İzleyicinin bir videoyu beğenmesini ve kanalınızı takip etmesini sağlayan en önemli unsurlardan biri video kaliteniz olacaktır. Kaliteli bir kamera ve mikrofon, halka ışık ve kayıt aracı başlangıç aşamasında ihtiyaç duyacağınız ekipmanlardır.

 

3. Kitlenizi Oluşturun
Kendinize hedef bir kitle belirleyin. Bu sayede içerik bulurken ve üretirken yaratıcı ve gerçekçi davranırsınız. Sonuçta içeriklerinizi insanlar ile buluşturmak için üretiyorsunuz. Sosyal medya işlerinin organik ve dinamik bir yapıda olduğunu unutmayın. Gelir elde edebilmek için öncelikle insanlarla etkileşim kurmalı, onlara hitap eden içerikler üreterek beğenilerini kazanmalısınız.


Kitlenizi oluştururken devasa bir topluluğa hitap etmek zorunda da değilsiniz. Minik gruplara yönelik içerikler oluşturarak onların beğenisine hitap etmek çok dah akolaydır. Özelden genele doğru gidin. Zaman içinde yarattığınız minik topluluk büyüyerek daha geniş kitleler oluşturabilir.


Ayrıca YouTube kanalınızı geliştirirken diğer sosyal medya platformlarından da yararlanabilirsiniz. Diğer platformlarla YouTube kanalınız arasında paralel bir içerik ağı oluşturun. Örneğin YouTube içeriklerinizi Instagram üzerinden de paylaşmak gibi. Kitlenizi oluştururken yararı olacaktır.

 

4. Video Paylaşma Düzeninizi Oluşturun
Haftalık bir paylaşım programı hazırlamak hem iş yükünüzü hafifletir hem de ilerleyeceğiniz rotayı belirlemenize yardımcı olur. Çünkü bir YouTuber olarak birincil göreviniz takipçilerinize tüketebilecekleri düzenli içerikler sunmaktır. Bir paylaşım programı hazırlayın ve seçtiğiniz günlerde düzenli olarak paylaşım yapın. Hatta yapabiliyorsanız paylaşım yapacağınız saat aralığını belirleyin. Bu, hoş bir gizem yaratacak ve takipçilerinizin videolarınızı beklemesi için bir sebep sunacaktır.


Unutmayın ki takipçileriniz, paylaşımlarınızı takip edecek ve oluşturduğunuz düzene alışacaklardır. İstikrarlı paylaşım yapmanız ve bir düzen oluşturmanız izleyicilerin sürekliliği için önem taşır.

 

5. Videolarınız için SEO Optimizasyonu Gerçekleştirin
YouTube videoları için doğru SEO kullanımı çok önemlidir. Çünkü YouTube, yeni içerik bulmak için sıklıkla kullanılan gelişmiş bir arama motorudur.


YouTube'da doğru anahtar kelimeler kullanarak daha fazla izlenme ve sevilme elde edebilirsiniz. Hazırlayacağınız videoya benzer başka içerikler varsa, hangi kelimelerle arama yaptığınızı kontrol edin. Sonrasında aramanıza küçük değişiklikler yaparak sonuçların nasıl değiştiğini izleyin. Birkaç kelime bile büyük bir fark yaratabilir. Kullanmak istediğiniz anahtar kelimelerin popülerliğini ve rakiplerinizin kullandığı diğer kelimeleri inceleyin.

 

6. Takipçilerinizle Sürekli İletişim Kurun
Takipçilerinizle sürekli olarak iletişimde olun. Sadece beğenip cevap vermekten bahsetmiyoruz. Takipçi yönetimi ayrı bir disiplindir. YouTube'da canlı yayınlar yaparak izleyicilerinizle gerçek zamanlı etkileşim kurabilirsiniz. Canlı yayınlar, planlı bir videodan daha samimi bir ortam sağladığı ve takipçilerinizin sizinle birebir iletişim kurmasına izin verdiği için gittikçe popüler hale geldi.


Bu tür yayınları soru cevap etkinlikleri için de kullanabilirsiniz. Alternatif olarak izleyicilerden sorularını yorum olarak göndermelerini isteyip bir sonraki videonuzda bu soruları cevaplayabilirsiniz. Başka platformlar kullanmak, kitlenizi genişletmenize ve takipçilerinize önem verdiğinizi ve bu işe bağlı olduğunuzu göstermenize olanak tanır.