W3YZ TECHNOLOGY
E-ticaret 8 Okuma Süresi
Doğru Strateji Hayat Kurtarır: Ürün Fiyatlandırması Nasıl Yapılmalı?
E-ticarete başlarken bilmeniz gereken en önemli nokta ürünlerinizi nasıl fiyatlandıracağınızdır. Çünkü bir ürünün fiyatı, satışlarınızın başarısını doğrudan etkiler. Diyelim ki bir ürünün fiyatını ederinden çok düşük tuttunuz, bunun çeşitli dezavantajları olacaktır. Örneğin kar oranınız düşerken aynı zamanda mağazanıza olan güven de azalabilir.
Doğru Strateji Hayat Kurtarır: Ürün Fiyatlandırması Nasıl Yapılmalı?

Diğer yandan, listelediğiniz ürünlerin fiyatını aşırı yüksek tuttuğunuzda da rekabetin dışında kalabilirsiniz. Bu sebepler ideal bir fiyat aralığı belirlemek müşteri memnuniyetini sağlamak ve pazaryerindeki konumunuzu güçlendirmek için temel unsurdur. Bu yazının devamında ürün fiyatını belirlerken dikkat edilmesi gereken noktaları inceleyeceğiz.

 

Fiyat Politikası Nedir?
Basitçe açıklamak gerekirse; işletmelerin ürün fiyatlarını maliyet, talep, değer ve rekabete uygun olarak belirlemesine fiyat politikası adı verilir. Fiyat politikası geliştirirken piyasa koşulları iyi değerlendirilmelidir. Belirlenen fiyatların güncel şartlara uygun olması gerekir.
Temel bir fiyat aralığı belirledikten sonra fiyatlarınızı düşürerek veya yükselterek optimize edebilirsiniz. Kısa ve uzun vadede kazancınızı artırmak, nakit akışını düzenlemek ve stabilize etmek için fiyat politikanızı kullanabilirsiniz.

 

Ürün Fiyatlandırma Stratejileri Nelerdir?
Ürün fiyatlarını belirlerken çeşitli stratejiler kullanabilirsiniz. Piyasa koşulları ve karlılık durumuna uygun olarak stratejinizi planlayabilirsiniz.

  • Rekabetçi fiyatlandırma,

  • Değer temelli fiyatlandırma,

  • Kar marjı temelli fiyatlandırma teknikleri, en çok tercih edilen fiyatlandırma stratejileridir. Gelin bu stratejilerin detaylarına göz atalım.

 

Rekabetçi Ürün Fiyatlandırması Nedir?
Bir işletme; hedefleri, pazar içindeki konumu, sattığı ürünün kalitesi ve kullanıcıların alışkanlıkları doğrultusunda rakipleri inceler. Yaptığı incelemeler ve analizler sonucunda piyasadaki rekabete göre fiyatlandırma yapması kolaylaşacaktır. Eğer sisteme yeni giren bir satıcıysanız, ürünlerinizi veya hizmetinizi etkili bir şekilde pazarlayabilmek için belirli bir süre fiyat kırabilirsiniz.

Fakat yüksek etkileşime sahip ve satış geçmişi olan bir firmaysanız fiyatlarınızı yükselterek kar marjınızı artırmayı deneyebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta şudur: yukarıda bahsettiğim her iki durum da sürdürülebilir değildir. Rekabetçi piyasa koşullarında fiyatlar dengeye gelir.

Örneğin; yeni başlayan bir firma ürününe 70 TL fiyat biçerken köklü bir satış geçmişine sahip olan bir firma aynı ürünün fiyatını 90 TL'ye yükseltebilir. Bu ürüne 80 TL değer biçen diğer bir mağaza ise rekabetçi ürün fiyatlandırması yapmış olur.

 

Değer Temelli Fiyatlandırma Nedir?
Ürün maliyetine kabul edilebilir bir kar marjı ekledikten sonra markanızın müşterileriniz tarafından algılanan değerine bir fiyat biçebilirsiniz. Maliyet ve kar marjını hesaplamak nispeten kolaydır. Bu teknikte zor olan müşterilerinizin ürünlerinize verdiği değeri ve ürünlerinizle kurdukları bağı para birimine dönüştürmektir.
Müşterileriniz, ürünlerinizin rakiplerinizinkinden çok daha kaliteli olduğunu ve daha yüksek bir fiyatı hak ettiğini düşünmelidir. Bu yüzden ürününüzün üstünlüklerini ve farkını ortaya koyan bir pazarlama stratejisi geliştirmelisiniz.

Değer temelli fiyatlandırma tekniğini rakiplerinizden farklılaşabildiğiniz, daha farklı ve iyi bir imaja sahip olduğunuz zamanda kullanmak mantıklıdır. Aksi halde ürünleriniz sıradan fakat pahalı görünür ve satışlarınız düşer.

 

Kar Marjı Temelli Fiyatlandırma Tekniği Nedir?
Kar marjı temelli fiyatlandırma, en kolay ve yaygın kullanılan tekniktir. En basit şekilde anlatmak gerekirse hesapladığınız maliyetin üzerine belirlediğiniz kar marjını eklersiniz ve ta da! Satış fiyatını yani etiket fiyatını elde edersiniz.

Örnek verecek olursak ürünün fiyatı 50 TL diyelim, siz de %100 kar marjı ekleyerek satışa sunmak istiyorsunuz. Bu durumda etiket fiyatı 100 TL olacaktır.
Bu yöntem genellikle toptan satış yapan üreticiler ve yüksek miktarda seri üretim yapan işletmeler tarafından kullanılır. Bu fiyatlandırma stratejisine sahip üreticilerin markalaşma kaygısı olmak zorunda değildir.