W3YZ TECHNOLOGY
E-ticaret 7 Okuma Süresi
Faydalı Bilgiler Köşesi: E-Ticarette En Sık Yapılan Hatalar
E-ticaret sektörüne girerken detaylı bir araştırma yapılması gerekir. Bu sektörde faaliyet gösteren işletmeler, başarılı olmak için pek çok unsuru göz önünde bulundurulmalı ve buna göre hareket etmelidir. E-ticarette başarı kadar başarısızlık da olasılık dahilindedir. Fakat başarısızlığa sebep olan ve yaygın olarak yapılan hatalar vardır.
Faydalı Bilgiler Köşesi: E-Ticarette En Sık Yapılan Hatalar

E-ticarette hızlı ilerlemek isterken, analiz ve planlamalara önem vermemek yapılan hataların başında gelir. Bu da işletmelerin başarısız olmasına sebep olur. Planlama ve istikrar e-ticaretin bel kemiğini oluşturur. Bu yazıda E-ticarette En Sık Yapılan Hataları maddeler şeklinde sıraladık. İster e-ticarete yeni atılıyor olun ister e-ticaret işinizi geliştirmek istiyor olun bu yazıda sıkça yapılan hataları değerlendirerek başarıyı yakalama olasılığınızı artırabilirsiniz.

 

1. Ürün Açıklamalarının Yetersiz Olması
E-ticarette müşterilerinizle kurduğunuz temas çok önemlidir. Sonuçta ürününüzü veya hizmetinizi doğru pazarlamayla müşterilerinize ulaştırmak ve bundan kar etmek için bu yola çıktınız. E-ticaret yolculuğunuzda zaman zaman kendinizi müşterinin yerine koymak size avantaj sağlayacaktır. Örneğin e-ticaret işi yaptığınız için müşterileriniz ürünlerinizi almadan önce ürünlerinizle fiziksel temas içinde olamayacaktır. Görmediği, dokunmadığı ve dolayısıyla test etmediği bir ürünü satın alması için ürün açıklamalarınızın net ve şeffaf olması gerekir.


Ürünü yeteri kadar iyi anlatmayan, SEO uyumlu olmayan ve kopyala yapıştır yöntemi ile eklenen ürün açıklamaları e-ticarette yapılan yaygın hatalardandır. Bu yüzden ürün açıklamanızı yazarken:

  • Anahtar kelime araştırması yapın ve hedef kitlenizin en çok hangi kelimeleri kullanarak arama yaptığını saptayın,

  • Özgün ürün açıklamaları yazmaya özen gösterin,

  • Kısa, öz ve açıklayıcı olmasına dikkat edin. Abartılı cümleler kullanmamaya çalışın. Şeffaflık güven yaratır.
    Bunun yanında ürün görsellerinizin kaliteli ve doğru olmasına da önem gösterebilirsiniz.

 

2. Hatalı Ürün Seçimi ve Stok Yönetimi
Doğru ürün seçimi ve etkili stok yönetimi, müşteri memnuniyetini artırmada kritik bir rol oynar. Talep gören, piyasada ihtiyaç duyulan ve kar marjı yüksek ürünler seçerek e-ticarete başlamak başarı yolunda atılan önemli adımlardan biridir. Bu yüzden e-ticarete başlamadan önce detaylı bir şekilde rakip ve pazar araştırması yapılması gerekir.
Birçok e-ticaret girişimi, talep görmeyen veya hedef kitlesine uygun olmayan ürünleri seçebilir. Ayrıca, stok yönetimi konusunda sorunlar yaşayarak ürünlerin tükenmesine veya fazla stok tutulmasına neden olabilir.

 

3. Görünmeyen Giderleri Hesaba Katmamak
E-ticarete başlayıp ürünlerinizi internet üzerinden satacaksınız kar oranınızı artırmak için gelir ve gider takibini iyi bir şekilde yapmanız gerekir. Başlarken hesaba katmadığınız giderler karşınıza çıktığında dezavantajlı konuma düşmemek için görünmeyen giderleri hesaba katmanız yararınıza olacaktır.
Örneğin:

  • KDV ve diğer vergi oranları,

  • Sanal POS ve pazaryeri komisyon oranları,

  • Kargo masrafları gibi gideler kar oranınızı etkileyecektir.

 

4. İade Politikası Oluşturmamak
E-ticaret işinize başlamadan öce web sitenize Kullanım Şartları, Gizlilik Politikası gibi şartların yanında muhakkak net bir İade Politikası eklemelisiniz. Kullanıcıların çoğu bir ürünü satın almadan önce iade ve değişim şartlarını incelemektedir.
İade politikanız yoksa bu, müşterilerinizde bir güvensizliğe yol açabilir. Kullanıcı, hangi şartlarda ürünü iade etme hakkı olduğuna dair mutlaka bilgilendirilmelidir. Bu hem kullanıcının haklarını hem de firmanızın haklarını ve itibarını koruyan olumlu bir politikadır.

 

5. Kötü Tasarlanmış Web Sitesi
Karmaşık veya kullanıcı dostu olmayan bir web sitesi, ziyaretçilerin hızla siteyi terk etmelerine neden olabilir. Ayrıca, mobil uyumluluk ve hızlı yükleme süreleri gibi faktörler de göz ardı edilmemelidir.

Yavaş çalışan bir e-ticaret sitesinde müşterilerin sepeti terk etme oranı daha yüksektir. İyi tasarlanmış bir web sitesi, kullanıcı deneyimini artırır ve dönüşüm oranlarını olumlu yönde etkiler.

 

6. Müşteri Desteğine Önem Vermemek
İyi bir müşteri hizmeti sağlamamak, müşteri memnuniyetini azaltır. Sorulara hızlı yanıt vermediğinize, iade ve değişim işlemlerini zorlaştırdığınızda müşterileriniz yüksek ihtimalle mağazanızı terk edecektir.
Bu hatadan kaçınmak için müşterilerinizle iletişim halinde olmalı, ihtiyaç duydukları desteği sağlamalı ve teslimat süreçlerini olabildiğince sorunsuz yönetmelisiniz. Unutmayın müşteri memnuniyeti her şeydir.