W3YZ TECHNOLOGY
E-ticaret 10 Okuma Süresi
TikTok Etkileşimini Artırmanın Yolları
Sosyal medya platformlarının internet kullanım oranı ile doğru orantılı bir şekilde artması olağan bir durumdur. Bunun yegane sebebi hiç kuşkusuz profesyonel iş hayatının ve günlük hayatın hatırı sayılır bir bölümünün dijital ortamlarda varlığını sürdürmesidir. Hal böyle olunca, marka sahipleri ve bireysel çalışanlar en çok tercih edilen alternatif sosyal medya platformlarına yönelmiştir.
TikTok Etkileşimini Artırmanın Yolları

Hal böyle olunca, marka sahipleri ve bireysel çalışanlar en çok tercih edilen alternatif sosyal medya platformlarına yönelmiştir. TikTok, 2015 yılında piyasaya ilk adımını atmıştır. Böylece Çin menşeili sosyal medya uygulaması TikTok’ta bu alternatiflerden biri olmuştur.

 

Tiktok Nedir?

2016 yılında kullanıcıların çeşitli müzikler kullanarak video oluşturduğu ve paylaşım yaptığı bir sosyal medya platformudur. Dünyanın en çok kullanılan sosyal platformları arasındadır. Kendi paylaşımlarınızı yapabildiğiniz gibi farklı kullanıcılara ait paylaşımlarıda izleyip etkileşime geçebilirsiniz.

 

Tiktok Etkileşimi Nedir?

Tiktok platformunda içerik üretip paylaşım yapan kişilerin edindiği takipçi sayısı, aldığı beğeni ve yorumlara verilen isimdir.

Bu etkileşim sayısı ve oranları;

-Yapılan Paylaşımlara
-Kullanıcı Hashtaglerine
-Hesabın Takipçi Sayısına
-Reklam Çalışmalarına
-Paylaşım Saatlerine

göre farklılık gösterebilir. Bu hususlar göz önüne alınıp paylaşımlar yapıldığında etkileşim oranlarında artış görmek muhtemeldir. Peki neler yapılabilir?

 

Akımlara Katılın

İlk yapılması gereken çalışmalardan birisi akım videolar çekmektir.
TikTok’ta daha fazla kişiye ulaşmak, video izlenme sayısını artırmak ya da etkileşim almak isteyen kişilerin popüler akımlara göz ataması ve bu akımlara uygun videolar çekmesi gerekmektedir. Çünkü akım videoları her zaman Tiktok’ta en çok izlenen videolar arasında yer alır. Bu da video içeriğinizin daha fazla kişiye ulaşmasını beraberinde getirir.

 

TikTok Paylaşım Saatlerinize Önem Verin

Genellikle Tiktok’ta paylaşım yapacak olan kişiler sabah, öğle, akşam ve gece saatlerinde belirli zaman dilimlerinde paylaşım yapmalıdır. Tiktok’ta keşfete düşmek ve etkileşim kazanmak için paylaşım yapılması gereken saatler şu şekildedir:

-Sabah saatlerinde paylaşım yapacak olan kişilerin genellikle paylaşımlarını sabah 09:00 ile 10:00 saatlerinde yapması gerekir.
-Öğle saatlerinde paylaşım yapacaksanız 14:00 ile 16:00 saatleri arasında Tiktok’ta paylaşım yapmaya özen göstermelisiniz.
-Paylaşımlarını akşam saatlerinde yapmak isteyenlerin 19:00 ve 21:00 saatleri arasında paylaşım yapması gerekir.
-Gece paylaşımlarında ise 23:00 – 01:00 saatlerinin tercih edilmesi gerekmektedir.

Yaptığınız paylaşımların hangi saat dilimlerinde izlendiğini ve etkileşim aldığını belirleyip o saat dilimlerinde paylaşım yapmaya özen gösterirseniz etkileşim oranlarında artış gözlemleyebilirsiniz.

 

Hashtag Kullanımına Önem Verin

Genellikle Tiktok kullanıcıları belirli hashtagler üzerindeki videoları da izlemeyi tercih etmektedir.
Bu noktada video paylaşımı yaparken hashtag kullanan kişi ve işletmelerin videoları daha fazla kişiye ulaşmaktadır ve bu da aslına bakıldığında Tiktok izlenme oranlarınızın artmasına yardımcı olmaktadır.

 

Müzikli Videolar ile Etkileşim Artırma

Popüler olan şarkılar ile çekilen videolara Tiktok kullanıcıları daha fazla ilgi göstermektedir ve bu da aslına bakıldığında kişi ve işletmelerin izlenme oranlarını artırmalarına yardımcı olmaktadır.
Belirli bir dönemde popüler olan şarkılar ile Tiktok videoları çekerek daha fazla kişinin keşfetine düşme ihtimalinizi artırabilirsiniz.

 

İlgi Çekici İçerikler Üretin

Genellikle ilgi çekici içerikler daha fazla izlenirken normal ve sıradan videoların ise izlenme oranları daha düşük kalmaktadır.
Bunu yapmak için ise Tiktok videolarını izleyebilir ve farklık kişilerin paylaşımlarından fikir edinebilirsiniz. Kendi içeriklerinizi hızlı bir şekilde çekmeden önce üzerin düşünebilir, bir kurgu yaratabilir ve kullanıcıların ilgisini çeken içerikler oluşturabilirsiniz.

 

Açıklama Kısmında Sorular Sorun

Tiktok algoritmasına göre yorum sayısı fazla olan videoların da etkileşim oranı fazladır ve bu videolarda gün içerisinde birçok kişinin keşfetine düşmektedir. Bu nedenle Tiktok paylaşımı yapacak olan kişilerin yorum sayısını artırmaya yönelik de çalışmalar yapması gerekmektedir.
İçerik üreticileri daha fazla yorum almak için diğer kullanıcıların yorumlarını, görüşlerini, istek ve önerilerini toplamaya yönelik paylaşım metinleri hazırlamaktadır. Bunun yanı sıra küçük sorular ile de yorum sayısını artırmaya yönelik çalışmaların yapıldığı bilinmektedir.
Sizler de Tiktok etkileşim oranım neden artmıyor diyorsanız daha fazla yorum almaya yönelik paylaşım metinleri hazırlayabilir ve böylece diğer kullanıcıların görüşlerini alırken etkileşim oranlarını da artırabilirsiniz.

 

Diğer Tiktok Kullanıcılarının Canlı Yayınlarına Katılın

Bu da hem takipçi sayınızı artırmanız da hem de daha fazla izlenme almanızda size yardımcı olacaktır.