Şeyda Aydoğdu bayrak
E-ticaret 10 Okuma Süresi
Ticaretin üç alanı; E-ticaret, perakende, nakliye ve lojistik.
Daha fazla dijital yerel marka, her zamankinden daha fazla fiziksel perakendeye yayılacak ve çok kanallı alışverişte yeni bir aşamaya yol açacak. Tüketici beklentileri perakendeyi değiştirecek. Tedarik zincirindeki güvenlik açıkları, tüccarları sipariş karşılama stratejilerini kalıcı olarak değiştirmeye zorluyor ve müşteriler daha fazla şeffaflık ve çevre dostu iş modelleri talep ediyor.
Ticaretin üç alanı;  E-ticaret, perakende,  nakliye ve lojistik.

Tedarik zincirleri, 2021'in ikinci yarısında ticaretin en çok konuşulan yönü haline geldi. Üretim, nakliye ve yerine getirme zorluklarının önümüzdeki aylarda azalması pek olası değil.

Tüccarlar üretim ve nakliye stratejilerini gözden geçirerek maliyetleri düşürme ve müşteri hizmetlerini iyileştirme fırsatları yaratıyor.Zorluklar uzun vadede devam ettikçe, işletmeler dijitalleşmeye ve yerelleşmeye yeniden odaklanarak tedarik zincirlerinde dayanıklılık oluşturmaya çalışacak.

Tedarikçiler ve nakliye acenteleri, halen değişen sağlık düzenlemeleri ve kısıtlamaları ortamında yol alıyor. Ayrıca, Çin gibi üretim merkezlerinde devam eden küresel enerji ve hammadde kıtlığı, sütten elektroniğe kadar her şeyin kullanılabilirliğini etkiliyor. 2019'da Asya'dan Amerika Birleşik Devletleri'ne 40 fitlik bir konteynerde mal taşımak 2.000 dolardan daha ucuza mal oluyordu. Ekim 2021'e kadar, aynı hizmetin maliyeti yaklaşık 10.000 ABD Doları veya bir ithalatçı "zamanında teslimat" lüksü için ödeme yaptıysa 25.000 ABD Doları'na kadar çıkıyor, bu maliyet her zaman tüccarlara yansıtılıyor.

 

Artan rekabet sayesinde tüketiciler, malların ne kadar hızlı teslim edileceğine dair artan beklentilere sahip.

 

Nakliye limanlarındaki üretim eksiklikleri ve boğazların artan maliyeti;  ticaret ileuğraşanların müşterilere yansıtıp yansıtmamayı seçmesi gereken bir maliyettir. Ayrıca bir markanın itibarına da zarar verirler. Araştırmamıza göre, küresel tüketicilerin %60'ının aynı, sonraki veya iki günde teslimatı* beklediği bir çağda, ürünler geciktiğinde veya mevcut olmadığında müşteriler mallarını almak için rakiplerine başvurmaktan geri kalmıyor. Aynı zamanda, yerleşik markalar müşteri taleplerini karşılamak için cesur hamleler yaptıkça, hızlı teslimat sağlama baskısı yalnızca yoğunlaşıyor.

 

 

 

 

Tedarik zinciri stratejilerini yeniden gözden geçirmek, dayanıklılık oluşturmak, karbon emisyonlarını azaltmak ve ürünleri müşterilere daha hızlı ulaştırmak için bir şanstır. Ticaret ile uğraşanlar zaten sorunun farkında ve  bu meydan okumaya yanıt veriyor. Markaların %43'ünün* küresel nakliye gecikmelerinin etkisini azaltmak için nakliye stratejilerini değiştirdiğini ve %45'inin üretim kapasitelerini iyileştirmeyi tercih ediyor.

Perakende mağazaların depo merkezleri olarak kulanmayı düşünen markalar  bu kararı kargoların  müşterilere daha hızlı ulaşması anlamına geldiğinden tercih etmeye başladı. Araştırmamız, satıcıların* %41'inin, genellikle arabaya gel al ve tıkla ve mağazadan teslim al  seçeneklerini kapsayan çevrimiçi satın alma,  seçeneklerine daha fazla yatırım yapmayı planladığını gösteriyor.

Sektörün 2024 yılına kadar çift haneli büyümeyi sürdüreceğine dair bir endüstri tahminine sahibiz. Pazarın 2028 yılına kadar 1,6 milyon dolara ulaşması beklenirken fiziksel lokasyonları olan ve olmayan satıcılar içine ticaret giderek daha popüler hale geliyor.

Daha akıllı envanter yönetimi kararları almak için verileri ve teknolojiyi kullanın

Daha kısa tedarik zincirleri bazı şirketler için orta ve uzun vadeli bir hedef olsa da, daha akıllı envanter yönetimi kararları almak için veri ve teknolojiyi kullanmak yakın gelecekte önceliğiniz olmalıdır. Önümüzdeki yıl markaların %38'i, şirketlerinin aksamamaları ve talebi öngörmesine yardımcı olmak için teknolojiyi entegre etmeyi planlarken, %33'ü* tedarik zincirindeki eski manuel süreçleri dijitalleştirmeyi planlıyor. Birçok e ticaret kullanıcısı için tedarik zincirlerini dijitalleştirmeye yönelik eylemler hız kazanıyor.

 

E ticarete girerken w3yz ile giriş yapın.  

Alınan siparişten teslim edilen siparişe kadar, W3yz ile birden çok satış kanalındaki tüm siparişlerinizi tek bir yerden yönetebilirsiniz. Bu, siparişleri yönetmeyi ve önceliklendirmeyi, notlar ve etiketler eklemeyi, siparişleri düzenlemeyi, kargo etiketleri oluşturmayı, satın almayı, iadeleri yönetmeyi, düşük stok bildirimlerini aktif hale getirerek ürünlerini takip etmeyi, ürün çeşitlerini daha etkili bir şekilde düzenlemeyi ve siparişlere etiket ekleyerek iş akışlarınızı otomatikleştirmeyi deneyin..