W3YZ TECHNOLOGY
E-ticaret 8 Okuma Süresi
Marka İsmi Bulun: Nasıl Akılda Kalırsınız?
Marka bir isimden daha fazlasıdır. Hikayesi taş tabletlere kazınan çivi yazıları ile başlar. Ülkelerin bayraklarında ve armalarında beliren sembollerin arasına gizlenir. Bir marka isminin en önemli tarafı ise akılda kalıcı olmasıdır. Yazıldığı font, yanına eklenen logo ve rengiyle birlikte bir bütündür. Ve göze çarptığında akıllara il önce sizi getirmelidir.
Marka İsmi Bulun: Nasıl Akılda Kalırsınız?

Marka ismi, üzerinde çalışılan müşteri deneyimi ile birleştiğinde artık değiştirilmesi hiç de kolay olmaya marka algısı kavramını ortaya çıkarır. Marka algısı işinizin tamamından daha fazlasını ifade eder. İyi bir marka algısı sizi tanınır hale getirir ve akılda kalmanıza yardımcı olur. Peki Bu İsmi Nasıl Seçeriz? Birkaç maddede açıklayalım.

 

1. Amaçlarınızı Yansıtmalı

Markanızın amaçlarıyla doğru orantılı isimleri sıralayarak işe başlayabilirsiniz. Örneğin tüketicisine anında ulaşacak bir kurye hizmetini yönetiyorsanız ‘hızlı olmak’, ‘hemen’ ve ‘anında’ gibi terimlere küçük değişiklikler uygulayarak işe başlayabilirsiniz. Kolay kurulum sağlanan ve uygun fiyatıyla öne çıkan mobilyaların satışını yapıyorsanız ‘kolaylık’, ‘sadelik’ ve ‘estetik’ gibi kavramlara benzer kelimeler üzerinde ince ayarlar yapabilirsiniz. Amacınızı yansıtan kelimeleri başka dillerdeki karşılıklarıyla birleştirip ahenki marka isimleri üretebilirsiniz.

 

2. Geleceğe Yönelik Çağrışımlar Yaratmalı

Marka isminiz şirketinizin geleceğe yönelik planlarına uyumlu olmalı. İsminiz işinizle birlikte büyümeye adapte olmalı ve zamana ayak uydurmalıdır. Alternatif iş planlarınızla paralel hareket edebilecek isimler seçmelisiniz.

Yatay ve dikey entegrasyon ile ilerlemeyi planlıyorsanız, marka isminiz ilerlemek istediğiniz tüm sektörlerle uyumlu halde çalışmalıdır. Örneğin şimdilik sadece süt üretimi yapan bir firmanın gelecekte kahvaltılık peynirler için de aynı ismi rahatlıkla kullanabilmesi markaya kolaylık sağlar.

 

3. Göze Hitap Etmeli

Markanız ile birlikte kullanacağınız logo, marka isminizin alacağı renk ve simgeler üçüncü bakış açısıyla markanıza bakan herkes için anlaşılır, mantıklı ve göze hoş gelen bir dokuda olmalıdır. İşinizin türünü logosu ve renginin yansıttığı çağrışım sayesinde anlatabilmeli ve tüketici ile arasında ilk görüşte kısa süreli ama akılda kalıcı iletişim kurmalıdır.

 

4. Telafuzu Kolay Olmalı

Artık dünya küçücük bir köy. Bu yüzden markanızın her geçen gün dünyaya açılmaya daha yakın olduğunu bilmeniz gerekiyor. Bu sebeple markanızın telafuzu herkes tarafından kolaylıkla okunabilecek şekilde olmalıdır. Mümkün olduğunca özel karakter -ğ,ç,ş,ö,ü,q- içermemeli ve her dilde var olan harfler tercih edilmeli.

 

5. Duygusal Bağ Kurabilmeli

Olumlu düzeyde duygusal bağ kuran isimler tercih edin. Anlatmak istediğiniz duyguyu tek kelime ile karşı tarafa geçirebilmek sizin için en verimli yöntem olacaktır. Amaçlarınızı yansıtan kelimeleri sıralayın ve o kelimeler arasında zamana karşı durabilecek olanları seçin. Seçtiklerinizi bir gruba toplayın ve hangisi gözünüze hitap ediyor, karar verin. Kararlarınızın arasından pozitif çağrışım yapan birkaç marka isminde küçük oynamalar yaparak akılda kalmayı başarabilirsiniz. Peki hangi isimleri sıralayabiliriz?

 

a. Kurucu İsimleri

Etrafımızdaki en yaygın marka isimlerinden olan kurucu isimleri markayı hayata geçiren ortak veya ortakların isim veya soyisimlerinden oluşur. Büyük markalar için oldukça akılda kalıcı olan bu yöntem küçük markalar için pek de verimli olmayabilir.

 

b. Kısaltmalar Kullanmak

Kısaltmalar markanızın akılda kalıcılığını önemli ölçüde artıracaktır. Anlamlı kelimeleri birbirlerine fonetik harfler şeklinde sıralayıp bir marka oluşturabilirsiniz. Örneğin ‘Pratik ve Lezzetli Atıştırmalıklar’ diye bir markamız olsun, ismini PLA olarak kısaltabilirsiniz. Bu sayede akılda kalıcılığı artacak ve rafta ilk dikkat çekenlerden biri olacaksınız.

 

c. Yeni Kelimeler Ortaya Çıkarın

Eğer var olan kelimelerden bir çağrışım oluşturamadıysanız hayal gücünüze başvurun. O size yardımcı olacaktır. Bu kulağınıza şaşırtıcı mı geldi? O zaman Google’ın aslında hiç var olmamış bir kelime olduğunu yeni duyuyorsunuz.

 

d. Birleştirilmiş İsimler

Kulağınıza aşina gelen birçok marka ismi birleştirilmiş isimlerden oluşmaktadır. Örneğin ‘Yemek Sepeti’. Sizler de bunun gibi amacınızı ve yaptığınız işi anlatan isimleri birbirleriyle buluşturabilirsiniz. Örneğin ‘Müzik Kutusu’…

 

e. Kurgu Karakterler

İkarus’un kanatları anlatmak istediği birçok kavramı algılarınız arasına yerleştirebilir. Pegasus size kanatları olan bir attan daha fazlasını çağrıştırabilir. Mitolojik karakterler, tarihsel figürler telif hakkı ihlalleri doğmadığı ölçülerde marka ismi olarak kullanılabilir.

 

Unutmayın marka bir isimden daha fazlasıdır ve göründüğünden daha anlamlı hikayeler anlatabilir.