W3YZ TECHNOLOGY
E-ticaret 5 Okuma Süresi
Etkili Ürün Açıklaması Yazabilmek İçin İpuçları
Etkili bir ürün açıklaması yazabilmek, gelişen e-ticaret sektörü içinde edinilmesi gereken bir özellik. Ürünlerinizi tanıtan açıklamalar yazmak, müşterilerinizi satın almaya teşvik etmek istiyor fakat nasıl yapacağınızı bilemiyor musunuz? Bu yazıda ürün açıklaması nasıl yazılır detaylı bir şekilde anlattık.
Etkili Ürün Açıklaması Yazabilmek İçin İpuçları

ÜRÜN AÇIKLAMASI NEDİR?
Ürün açıklaması, e-ticaret sitelerinin ürün sayfalarında bulunur. Ürünün özelliklerini ve ne işe yaradığını müşterilere açıklamak için yazılan bir içeriktir. Bu sayede ürün detaylı bir şekilde tanıtılır ve potansiyel müşteriler satın alma konusunda ikna ediir.
Ürün açıklamanıza, müşterilerinizi ürününüzü satın almaya ikna etmeye yardımcı olacak bilgileri eklemelisiniz. Ürününüzün hangi sorunları çözdüğünü, sahip olduğu özellikleri, müşterilerinizin hangi faydaları elde edeceğini ve ürününüzü piyasadaki diğer ürünlerden neyin farklı kıldığını anlatmalısınız.

ÜRÜN AÇIKLAMASI NEDEN ÖNEMLİDİR?
Müşterileriniz, ürünlerinizi satın almadan önce genellikle ürün açıklamalarını okur. Bu sayede ürününüz hakkında bilgi edinmiş olurlar ve ürünün kendileri için uygun olup olmadığına karar verirler. Dolayısıyla "ürün açıklamaları", müşterilerinizin ödeme yapmadan önce satın alma kararını doğrudan etkileyen unsurlardandır.
İyi yazılmış bir ürün açıklaması, satışlarınızda başarı sağlamanızın anahtarıdır.  Satışlarınızı artırmanıza yardımcı olmak için, satışlarınıza doğrudan etki edecek ürün detaylarının nasıl yazılacağına dair ipuçları derledik. 

ÜRÜN AÇIKLAMASI YAZARKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİM?
Ürün açıklamaları, müşterileriniz için yol gösterici içeriklerdir. Müşterileriniz bir ürünü alırken ihtiyaç duydukları yönlendirmeyi ve direktifleri bu içerikler sağlar. Bir ürün açıklaması yazarken:

1. Hedef Kitlenizi Tanıyın
Ürün açıklamanızı yazmadan önce, hedef kitlenizin kim olduğunu bilmek önemlidir. "İhtiyaçları ve arzuları nelerdir? Bir üründe hangi özellikleri arıyorlar?" gibi soruları yanıtlayarak hedef kitlenizi belirleyebilir ve tanıyabilirsiniz. Belirleyeceğiniz hedef kitle; içeriğinizde kullanacağınız dile, görsellere yön verecektir. Hitap ettiğiniz tüketici personasını oluşturmak için şu faktörler üzerine düşünebilirsiniz:
* Yaş
* Cinsiyet
* Gelir ve eğitim düzeyi
* İlgi alanları
* Yaşadığı konum

2. Ürünün Özelliklerini Belirtin
Bir tüketici ürününüzü satın almadan önce muhtemelen ilk olarak teknik özelliklerini araştıracaktır. Ürünün özelliklerini şeffaf ve net bir şekilde anlatın. Kolay anlaşılabilir olmasına özen gösterin. 
E-ticaretin dezavantajlarından birisi, müşterilerinizin satın alırken ürünü şahsen görememeleridir. Bu sebeple dokunamayacakları bir ürünü hissetmelerini sağlamalısınız. Ürünün özelliklerini anlaşılabilir bir şekilde belirterek potansiyel müşterilerinizin soru işaretlerini en aza indirmeye çalışmalısınız.

3. Avantajlara Odaklanın
Bir ürün açıklaması yazarken kuşkusuz ki ürünün özellikleri kadar tüketiciye sağladığı avantajlar da önemlidir. Ürünün faydalarına odaklanın. Bu ürün müşterinin hayatını nasıl iyileştirecek? Hangi sorunları çözecek? Ürünün nasıl kullanılabileceğine ve keyif alınabileceğine dair bir resim çizen açıklayıcı bir dil kullanın.
Ortopedik tabanlı bir ayakkabı satıyorsunuz diyelim. Açıklamanızı yazarken "ortopedik tabanlı ayakkabı" özelliğini ekleyip geçmeyin. "Ortopedik tabanıyla rahatlık ve konfor sağlar." şeklinde ifadeler kullanarak ürününüzün avantajını vurgulayın.

4. Özgün ve Spesifik Olun
Ürünü açıklamak için spesifik detayları kullanın. Ölçümleri, malzemeleri, renkleri ve diğer ilgili ayrıntıları ekleyin. Bu, müşterilerin bilinçli bir karar vermesine yardımcı olacak ve iade olasılığını azaltacaktır.
Önemli noktaları olabildiğince hızlı bir şekilde okuyucuya verin.

5. Anahtar Kelimeleri Kullanın
Potansiyel müşterilerinizin önemli bir kısmı, ürününüzü aramak için ilk olarak arama motorlarını kullanacaktır. Yani bir dizi anahtar kelime kullanarak aradıklarını arama motorlarına yazacaklardır. 
Ürün açıklamanız, ilgili anahtar kelimeleri içermiyorsa ürününüz arama motorlarında üst sıralarda yer almayacaktır. Ürünlerinizin arama sonuçlarında daha üst sıralarda çıkması ve müşterilerinizin sizi bulma şansını artırmak için açıklamalarınıza anahtar kelimeler ekleyin.

6. Yüksek Kaliteli Fotoğraflar Kullanın 
Açıklamanızla birlikte, ürünü farklı açılardan gösteren yüksek kaliteli fotoğraflar kullanın. Bu, müşterilerin ürünün neye benzediği ve nasıl kullanılabileceği hakkında daha iyi bir fikir edinmelerine yardımcı olacaktır.

7. Açık ve Kısa Bir Dil Kullanın
Ürün açıklamanızı açık ve öz tutun. Metni bölmek ve okumayı kolaylaştırmak için kısa paragraflar kullanın. Müşterinin kafasını karıştırabilecek jargon veya teknik dil kullanmaktan kaçının.

8. Harekete Geçirici Mesajı Unutmayın
Ürün açıklamanızın sonuna, müşteriyi satın almaya teşvik eden net bir harekete geçirici mesaj ekleyin. Bu, "Sepete Ekle" veya "Şimdi Satın Al" kadar basit bir şey olabilir.